Najlepszy fundusz emerytalny chwalony jest za łatwy i szybki dostęp do informacji o środkach

Funkcją ofe kumulowanie pomnażanie

Jeśli zaczęliśmy pierwszą pracę w oparciu o umowę regulowaną Kodeksem Pracy, musimy wybrać otwarty fundusz emerytalny (OFE), do którego będzie odprowadzana część naszej składki emerytalnej (7,3 proc. podstawy wynagrodzenie, 12,22 powędruje do ZUS-u). Zadaniem OFE jest gromadzenie i pomnażanie środków, z których będzie wypłacana emerytura danej osoby.

Do OFE, które stanowią II filar systemu emerytalnego, z mocy prawa należą osoby urodzone w 1969 roku i młodsze. Osoby urodzone między 1949 i 1968 rokiem mogły wybrać źródło swoich świadczeń emerytalnych, czyli zostać w ZUS-ie albo przystąpić do jednego z 14 działających na rynku OFE.

Istotne kryterium stanowi skuteczność

Wybór OFE nie jest prostą sprawą. Mało kto wie, na co zwracać uwagę, powierzając swoją przyszłość właśnie danej firmie. Najważniejsze kryterium stanowi efektywność, czyli stopa zwrotu z zainwestowanej kwoty. W ramach OFE wielkość zgromadzonego kapitału przeliczana jest na jednostki rozrachunkowe, czyli wycenę jednej części majątku zarządzanego przez dane towarzystwo.

Ta tabelka musi przejrzana

W oparciu o te wyniki powstaje ranking funduszy emerytalnych. To właśnie ta tabelka powinna być przejrzana przed wyborem firmy. Ponadto powinno się zwrócić uwagę na akcjonariuszy OFE, jego obecność na rynku - ile wynosi, jakie są opinie o nim. Nie bez znaczenie jest też poziom obsługi klienta. Najlepszy fundusz emerytalny umożliwia kontakt z konsultantem i dostęp do własnych pieniędzy na wiele sposobów: